W dniu 18.01.2024 sekretariat będzie czynny do 14.30. W dniu 19.01.2024 sekretariat będzie czynny do godz. 13.30.
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostepności
Deklaracja dostepności
Reset
Reset

Logopedia w ruchu

Logopedia w ruchu

 Program profilaktyczny „Logopedia w ruchu” autorstwa Sylwii Matuszny z LOGOhelp opiera się o zabawę i ruch. Zawiera propozycje ćwiczeń całego ciała, które wspomagają również narządy artykulacyjne. Program ten korzysta z logorytmiki, pedagogiki zabawy (KLANZA), Metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, Metody Dobrego Startu M. Bogdanowicz, Techniki C. Orffa i R. Labana, pracy miofunkcjonalnej, koncepcji taśm anatomicznych Myersa.

Pogram ten był inspiracją do stworzenia innowacji realizowanej w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.

Innowacja „Logopedia w ruchu” jest odpowiedzią na potrzeby dzieci. Jak wiadomo dzieci uczą się poprzez ruch, zaś jednymi z ich podstawowych potrzeb są potrzeby zabawy i ruchu. Na podstawie obserwacji dzieci w czasie prowadzonych zajęć terapeutycznych oraz rozmów z ich rodzicami zauważyć można, że potrzeby te nie są w obecnych czasach w pełni zaspakajane, ze względu na mnogość zaburzających czynników środowiskowych: brak prawidłowych wzorców w otoczeniu, siedzący tryb życia, zbyt intensywne korzystanie z wysokich technologii.

Celem innowacji jest usprawnienie pracy narządów artykulacyjnych w połączeniu z usprawnieniem dużej motoryki dzieci, reedukacja/nauka oddychania torem nosowym, wywołanie i utrwalenie prawidłowej pozycji spoczynkowej języka, reedukacja/nauka prawidłowego sposobu połykania, poprawa napięcia mięśniowego w ciele – budowanie stabilizacji centralnej, rozwijanie percepcji słuchowej w tym słuchu fonemowego, rozwijanie świadomości własnego ciała, rozwijanie praksji, rozwijanie kinestezji, wzmacnianie koncentracji, kształtowanie orientacji przestrzennej.

Autorem innowacji jest pani Małgorzata Majowska, która w poradni prowadzi zajęcia logopedyczne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju oraz programu Za Życiem. Data dodania: 2024-01-09 16:22:56
Data edycji: 2024-01-09 16:25:44
Ilość wyświetleń: 283
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej