Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka - Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bolesławcu Sekretariat czynny od 7.30 do 15.30.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostepności
Deklaracja dostepności
Resetowanie ustawień
Reset

Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

Wczesne spomaganie rozwoju dziecka - szansÄ… na optymalny rozwój

 

Wczesne wspomaganie rozwoju polega na stymulowaniu rozwoju psychoruchowego spoÅ‚ecznego dziecka od chwili wykrycia niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci do czasu podjÄ™cia nauki w szkole. Zakres tego oddziaÅ‚ywania może być bardzo różny, w zależnoÅ›ci od zdiagnozowanych przez specjalistów deficytów rozwojowych.

Jeżeli rodzic jest zaniepokojony rozwojem swego dziecka, obserwuje niepokojÄ…ce sygnaÅ‚y w jego zachowaniu, powinien zgÅ‚osić siÄ™ do lekarza specjalisty, a nastÄ™pnie do poradni psychologiczno - pedagogicznej. SpecjaliÅ›ci pracujÄ…cy w poradni dokonajÄ… obserwacji i zdiagnozujÄ… dziecko pod kÄ…tem jego rozwoju psychomotorycznego oraz dokonajÄ… szczegóÅ‚owej diagnozy funkcjonalnej. Terapia wczesnego wspomagania rozwoju przysÅ‚uguje dzieciom niepeÅ‚nosprawnym dlatego też dziecko musi posiadać diagnozÄ™ lekarskÄ… kwalifikujÄ…ca go jako dziecko niepeÅ‚nosprawne.

Na podstawie wyników badaÅ„ przeprowadzonych w PPP oraz diagnozy lekarskiej, a także zaÅ›wiadczenia o niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci dziecka, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna na wniosek rodzica lub opiekuna prawnego, wydaje stosownÄ… opiniÄ™ i kwalifikuje (lub nie, jeżeli dziecko rozwija siÄ™ prawidÅ‚owo) dziecko do zajęć w ramach wczesnego wspomagania.

NiezbÄ™dnym dokumentem do zakwalifikowania dziecka do terapii wczesnego wspomagania rozwoju jest opinia o potrzebie wczesnego wspomagania wydana przez PoradniÄ™ Psychologiczno - PedagogicznÄ…. Z tym dokumentem rodzic powinien zgÅ‚osić siÄ™ do placówki prowadzÄ…cej WWRD.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bolesławcu prowadzi zajęcia terapeutyczne w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci.

Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka. Terapeuta obejmuje pomocą dziecko i jego rodzinę.

W przypadku dzieci, które nie ukoÅ„czyÅ‚y 3 roku życia, zajÄ™cia w ramach wczesnego wspomagania sÄ… prowadzone indywidualnie. W dużej mierze polegajÄ… na pomocy rodzinie, w tym pomocy we wzmacnianiu wiÄ™zi emocjonalnej pomiÄ™dzy rodzicami i dzieckiem, psychoedukacji – przekazywaniu informacji i wiedzy o chorobie lub problemach dziecka.

RodzinÄ™ wspiera siÄ™ w rozpoznawaniu z pożądanych i niepożądanych zachowaÅ„ dziecka i utrwalaniu wÅ‚aÅ›ciwych reakcji na te zachowania, udziela siÄ™ instruktażu i porad w zakresie pracy z dzieckiem, czy jego edukacji, udziela siÄ™ pomocy w przystosowaniu warunków w Å›rodowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy  z dzieckiem odpowiednich Å›rodków dydaktycznych i niezbÄ™dnego sprzÄ™tu.

ZajÄ™cia w ramach wczesnego wspomagania prowadzi zespóÅ‚ specjalistów z poradni. W skÅ‚ad zespoÅ‚u wchodzÄ… osoby posiadajÄ…ce przygotowanie do pracy z maÅ‚ymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:

  • pedagog posiadajÄ…cy kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci dziecka:
    - oligofrenopedagog (specjalista pracy z dziećmi upośledzonymi umysłowo),

-  tyflopedagog (specjalista pracy z dziećmi niewidomymi),

-  surdopedagog (specjalista pracy z dziećmi niesÅ‚yszÄ…cymi),

  • psycholog;
  • logopeda, neurologopeda, surdologopeda;
  • terapeuta integracji sensoryczno,
  • fizjoterapeta;

Do zadaÅ„ zespoÅ‚u specjalistów należy w szczególnoÅ›ci:
- ustalenie, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu dziaÅ‚aÅ„ w zakresie wczesnego  wspomagania i wsparcia rodziny dziecka;
- opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodzinÄ… indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzglÄ™dnieniem dziaÅ‚aÅ„ wspomagajÄ…cych rodzinÄ™ dziecka w zakresie realizacji programu, koordynowania dziaÅ‚aÅ„ specjalistów prowadzÄ…cych zajÄ™cia z dzieckiem oraz oceniania postÄ™pów dziecka;

- analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka i jego rodziny, oraz planowanie dalszych działań w zakresie wczesnego wspomagania

W Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w BolesÅ‚awcu obowiÄ…zuje regulamin WWR.

 

Data dodania: 2020-11-25 14:53:26
Data edycji: 2021-02-10 08:58:31
Ilość wyświetleń: 3624
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej